Kitap Kulübü

Simla Sunay

Simlâ Sunay, 1976 yılında İstanbul’da doğdu. 1998 yılında mimarlık fakültesinden mezun oldu, 2001’de yüksek mimar oldu. O tarihten beri serbest mimarlık, tasarım, grafik tasarım ve yazarlık yapmaktadır.

2006 yılında Güneşten Sarı Baldan Tatlı adlı ilk çocuk romanın yayımlanmasından sonra çocuk yazını alanına yöneldi. 2007 ve 2008 eğitim yılında Taksim Tarlabaşı Toplum Merkezi’nde dar gelirli göçmen ailelerin çocuklarıyla resim ve öykü atölyesi yürüttü. 2007’den bu yana İstanbul’da çocuklara kent bilinci kazandırmak amacıyla çeşitli projeler üretti. Remzi Kitap Gazetesi (2007-2016 arası) ve İyi Kitap adlı dergilerde düzenli çocuk kitabı yorum/eleştiri yazıları yayımlandı. Farklı yaş gruplarındaki çocuklarla Resim ve Öykü, Çocuk ve Sanat, Çocuk ve Mimarlık Atölyeleri yürüttü. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nu çocuklarla tanıştırmayı amaçlayan Mavi’nin Mutluluğu adlı eseri (çizer Gökçe Akgül) 2012 en iyi çizgiroman ödülünü kazandı. Ayrıca yazılarıyla Arkitekt, Arkitera, YEM, Mimarist, Mimarlık Dergisi, Beyond İstanbul, Amargi Dergi, Başka Haber, Bianet, Deli Kadın, Kültür Servisi, K24, Duvar’da yer aldı. 2014-2016 yılları arasında Deli Kadın dergisinin kapaklarını tasarladı. Öyküleri Varlık, Sözcükler, Yokuş Yol’a, Parşomen, Dünden Bugüne Edebiyat Dergisi, Sarnıç, İletişim Takvimi, Öykülem, Öykü Gazetesi’nde yayımlandı.

2018 yılında, Kadın Yazısı Edebiyat Festivali (İsveç-Türkiye) organizasyon komitesinde yer aldı. Hâlâ aynı komitede çalışmalarına devam etmektedir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi ve İstanbul Mimarlar Odası Kadın Çalışma Grubu üyesidir. “Camilerin Toplumsal Cinsiyet ve Mekân Odaklı İncelenmesi” araştırma projesi üzerine ekiple birlikte sahada çalışmalara başlamıştır.

Eminönü, Hamdi Bey Geçidi Han’daki odasında çalışmakta, Kuzey ve Güneş adında iki oğluyla, İstanbul, Çengelköy ve Gökova’da yaşamaktadır.